Marhuľové slávnosti – Krems an der Donau

autor článku: Anna Poláčková

Marhule sú úžasné ovocie, z ktorého sa dajú vytvoriť tie najlahodnejšie pokrmy ako napr. marhuľové knedličky, marhuľové koláčiky, zákusky, marhuľové palacinky, bowle, marhuľová zmrzlina,marmeláda, marhuľový likér a iné dobroty si vyslúžilo takú pozornosť, že na jeho počesť sa každoročne konajú marhuľové slávnosti. Tohto roku sa slávnosť koná v mestečku Krems an der Donau priamo v jeho historickom starom centre. Obľúbeným je predovšetkým krájanie 25 m dlhého marhuľového „koláčika“ Okrem tohto slávnostného aktu sa dá byť svedkom vystúpení rôznych hudobných a umeleckých skupín a pre deti sú pripravené rôzne atrakcie.

(foto: lower-austria.info)

Krems an der Donau je stredoveké mestečko, ktoré sa nachádza v spolkovej krajine Dolné Rakúsko, v časti Waldviertel a Donauregion, leží na ľavom brehu Dunaja, je súčasťou údolia Wachau, ktoré je ako celok zapísané na zozname UNESCO, hlavné mesto bieleho vína v Rakúsku, mestečko známe aj výrobou kremžskej horčice – má približne 25000 obyvateľov.

Západný pohľad na mesto Krems (foto: wikipedia.org)

Najvýznamnejšie historické pamiatky:

Steiner Tor je dominantou a charakteristickým znakom mesta. Je jediná zachovaná zo štyroch pôvodných vstupných mestských brán. Na hlavnej veži, ktorá pochádza z 15 storočia sa nachádzajú rôzne nápisy medzi nimi aj známy výrok cisára Friedricha III tzv AEIOU (alles Erdreich ist Osterreich untertan – celá pozemská ríša je poddaná Rakúsku) (foto: Leonid Andronov – stock.adobe.com)
Gozzoburg Krems Außenansicht
Gozzoburg ( Hoher Markt ) je významná historická stavba, nesúca prvky ranej gotiky. Pochádza z 13 storočia. Zámok si nechal postaviť mestský sudca Gozzo von Krems a slúžil okrem obytných častí ako mestský súd. V 14 storočí bol majetkom Habsburgovcov. V 15. storočí počas obsadenia mesta vojskom uhorského kráľa Mateja Korvína z rodu Huňadyovcov bol zámok takmer zničený. Napriek tomu bol v ďalších storočiach znovu zrenovovaný a dnes sa v ňom nachádza múzeum. Môžeme tu obdivovať rozsiahle fresky, ktoré znázorňujú výjavy z antickej histórie (foto: wikipedia.org)
Dominikaner Kirche – založený v 13. storočí Dominikánským rádom, v 17 storočí prestavaný v barokovom slohu rozšírený na kláštor a v 18. storočí bol rád zrušený cisárom Jozefom II. Odvtedy slúžil kláštor viacerým účelom, aj ako gombíková fabrika, sklad obilnín,kino,divadlo. V roku 1961 bol kláštor rozsiahlo rekonštruovaný a odvtedy sa využívajú priestory na muzeálne účely. Nástenné maľby pochádzajú od miestneho umelca Martina Johanna Schmidta, nazývaného aj Kremžský Schmidt. Expozícia je venovaná najmä výrobe vína. Okrem toho sú tu vystavené neskorogotické artefakty. (foto: wikipedia.org)
Kostol sv.Víta – (Pfarrplatz súbežne s Obere Landstrasse ) je rímsko-katolícky kostol a pochádza z 11. storočia. Do barokovej podoby bol prestavaný v 17. storočí. Považuje sa za najstaršiu sakrálnu barokovú stavbu v Rakúsku. Svätý Vít žil podľa legendy v 4. storočí. Bol synom pohanského Sicílčana, ktorého však tajne vychovávali po kresťansky. Keď sa všetko prezradilo, bol chlapec umučený a popravený. Jeho lebka sa nachádza v Chráme sv. Víta v Prahe. Je patronom umelcov. (foto: wikipedia.org)
Piaristenkirche (súbežne s kostolom sv. Víta – vyhliadka na mestečko) je najstarší kostol v mestečku Krems. Pochádza zo začiatku 11. storočia. Svojím gotickým vzhľadom pripomína Dóm sv. Štefana, preto ho aj nazývajú ako malá sestra Dómu sv. Štefana vo Viedni. V 17 storočí ho prevzali jezuiti, ktorý založili aj priľahlé gymnázium. Od 18. storočia ho prevzali piaristi (rehoľný rád ktorého hlavnou úlohou je výchova detí a mládeže, najmä tých z chudobnejších vrstiev). (foto: commons.wikimedia.org)
Pulverturm – prašná veža z 15. storočia je časť mestského opevnenia. (foto: Stadt Krems)
Bürgerspitalkirche (Obere Landstrasse) Kostol nechal postaviť cisár Friedrich III v 15. storočí (foto: wikipedia.org)

Dürnstein je svetoznáme stredoveké mestečko s necelou tisíckou obyvateľov nachádzajúce sa v Údolí Wachau zapísané na zozname UNESCO, kvôli jedinečnej geografickej polohe, a to na brehu rieky Dunaj a na terasovitých svahoch, kde fúka len mierny vietor a preto sa tu veľmi darí pestovanie vínnej révy a voňavých marhúľ. Najstaršie záznamy o mestečku pochádzajú z 11. storočia, keď toto územie získal jeden z najvýznamnejších rodov a to boli Kuenringovci. Z tohto obdobia pochádza aj dnešná hradná ruina rovnakého mena ako mestečko, kedysi mocný hrad ukrýval vo svojich útrobách anglického kráľa Richarda I. zvaného Levie srdce.

Dürnstein (foto: Gary Glen Price)
Stift Dürnstein – Barokový portál Kláštora.
Výrazná modrobiela veža augustianského kláštora je charakteristickým znakom mestečka. Kláštor bol postavený v 14. storočí a v 18. storočí bol kompletne prestavaný v barokovom slohu. prehliadka kláštora stojí 3,50 € a môžete si pozrieť kláštorný dvor, kostol, a tzv dunajskú terasu. (foto: wikipedia.org)
Schloss Dürnstein je dnes 5 hviezdičkový hotel (foto: schloss.at)
Franzosendenkmal – pri ceste vpravo smerom z Kremsu ku Dürnsteinu. Pamätník padlých vojakov vo víťaznej bitke Rakúšanov a Rusov pod vedením maršála Kutuzova proti Napoleonovi Bonapartemu, ktorá sa odohrala v roku 1805 o pár mesiacov neskôr sa odohrala slávna bitka pri Slávkove v ktorej Napoleon Bonaparte zvíťazil – bitka troch cisárov.

Článok bol redakčne upravený (jb)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *