autor: Zuzana Bednárova
Turín, centrum Piemontského kraja, ležiace na severe Talianska, je okúzľujúce mesto, obklopené Alpami. Bohaté na kultúru a historiu, Turín bol dokonca v r. 1861 vyhlásený hlavným mestom Talianska, a stal sa dôležitým priemyselným centrom krajiny, známy najmä vďaka automobilovej značke FIAT (Fabbrica Italiana Automobili Torino), ktorá sa tu zrodila v r. 1899. Milovníkov motorov láka aj Múzeum Automobilov, ktoré patrí medzi najvýznamnejšie na svete, s bohatou zbierkou vyše 160 áut, od najstarších až po prototypy.

Na svoje si prídu aj milovníci futbalu a kina. Známy futbalovým mužstvom Juventus, v meste sa nachádza plne vybavený, moderný štadión aj s múzeom, v ktorom je možné vychutnať si pravú futbalovú atmosféru. Múzeum Kina, naopak, je jedinečné svojou filmovou ponukou, veď Turín je známym kinematografickým centrom v Taliansku, a nemožno zabudnúť aj na Egyptské Múzeum, ktoré patrí so svojou bohatou zbierkou archeologických nálezov a múmií k druhému najdôležitejšiemu na svete, po múzeu v Kaire.


Toto nádherné mesto je ale preslávené aj Turínskym plátnom, ktoré sa nachádza v Turínskej katedrále a každoročne priláka tisícky turistov. Plátno predstavuje zobrazenie podoby ľudského tela. Ide o muža s výškou od 178 do 185 cm, s dlhými vlasmi a bradou. Podľa tradície a katolíckej cirkvi by to mal byť skutočný obraz tela Ježiša Krista.

Turín je v pravom zmysle slova aj magickým mestom, v ktorom sa prepája biela a čierna mágia. Hovorí sa, že mnohými miestami zvýraznenými ezoterickými a slobodomurárskymi symbolmi, prechádzajú tajomné energie. Legenda hovorí, že Turín je úzko spojený s oboma trojuholníkmi sveta mágie: s bielym, ktorý zahŕňa aj Lyon a Prahu, a s čiernym, ktorý zahŕňa San Francisco a Londýn.

Pýšiací sa útulnými a historicky bohatými kaviarničkami a reštauráciami, Turín je preslávený svojou gastronomiou, a hlavne svojou neskutočne dobrou čokoládou. Veď asi ani netreba spomínať takú preslávenú značku ako Ferrero, ktorá sa narodila v Piemonte, a ktorej čokoládu Kinder milujú deti po celom svete.
Piemontský kraj ale nie je len o dobrej čokoláde, ale aj o znamenitom víne. Značky ako Barolo vyvážajú každoročne tisícky litrov vína do celého sveta. Typické svojou intenzívnou chuťou a rubínovo červenou farbou, tento vzácny nektár je podrobený starnutiu najmenej 38 mesiacov. Nasleduje špecifický proces výroby a dozrievania, ktorý môžete objaviť túlajúc sa po malebných vinárských kopcoch, známych ako Langhe.

Avšak toto územie nie je preslávené len znamenitým vínom, ale aj svojou nezameniteľnou gastronómiou, veď nenadarmo ho Američania nazvali Food Valley (údolie jedla), a to najmä vďaka vysoko oceňovanej hľuzovke a unikátnym syrom. Langhe sú ale známe aj prírodou a umením, ako aj malebnými stredovekými dedinkami s veľmi zvláštnym čarom, ktoré je jednoducho treba zažiť. Medzi nekontaminovanými údoliami možno obdivovať dych vyrážajúce stredoveké uličky, kostoly a hrady z ďalekých časov, ktoré sa spájajú so súčasnosťou.

So 14 najkrajšími dedinkami v Taliansku, s vyše 50 múzeami uznávanými na medzinárodnej úrovni a s takmer 50 reštauráciami označenými hviezdou Michelin, Piemontský kraj má naozaj čo ponúknuť a v ničom nezaostáva za druhými Talianskými oblasťami.
Skvelý článok