Sever Talianska – Magické mesto Turín a jeho očarujúce okolie

autor: Zuzana Bednárova

Turín, centrum Piemontského kraja, ležiace na severe Talianska, je okúzľujúce mesto, obklopené Alpami. Bohaté na kultúru a historiu, Turín bol dokonca v r. 1861 vyhlásený hlavným mestom Talianska, a stal sa dôležitým priemyselným centrom krajiny, známy najmä vďaka automobilovej značke FIAT (Fabbrica Italiana Automobili Torino), ktorá sa tu zrodila v r. 1899. Milovníkov motorov láka aj Múzeum Automobilov, ktoré patrí medzi najvýznamnejšie na svete, s bohatou zbierkou vyše 160 áut, od najstarších až po prototypy.

Magicky Turin – zdroj Fabio Lamanna

Na svoje si prídu aj milovníci futbalu a kina. Známy futbalovým mužstvom Juventus, v meste sa nachádza plne vybavený, moderný štadión aj s múzeom, v ktorom je možné vychutnať si pravú futbalovú atmosféru. Múzeum Kina, naopak, je jedinečné svojou filmovou ponukou, veď Turín je známym kinematografickým centrom v Taliansku, a nemožno zabudnúť aj na Egyptské Múzeum, ktoré patrí so svojou bohatou zbierkou archeologických nálezov a múmií k druhému najdôležitejšiemu na svete, po múzeu v Kaire.

Egyptske Muzeum – zdroj museoegizio.it
Muzeum Kina – zdroj turismotorino.org

Toto nádherné mesto je ale preslávené aj Turínskym plátnom, ktoré sa nachádza v Turínskej katedrále a každoročne priláka tisícky turistov. Plátno predstavuje zobrazenie podoby ľudského tela. Ide o muža s výškou od 178 do 185 cm, s dlhými vlasmi a bradou. Podľa tradície a katolíckej cirkvi by to mal byť skutočný obraz tela Ježiša Krista.

Turinske platno – zdroj Paolo Gallo

Turín je v pravom zmysle slova aj magickým mestom, v ktorom sa prepája biela a čierna mágia. Hovorí sa, že mnohými miestami zvýraznenými ezoterickými a slobodomurárskymi symbolmi, prechádzajú tajomné energie. Legenda hovorí, že Turín je úzko spojený s oboma trojuholníkmi sveta mágie: s bielym, ktorý zahŕňa aj Lyon a Prahu, a s čiernym, ktorý zahŕňa San Francisco a Londýn.

Turin pri zapade slnka – zdroj wikipedia

Pýšiací sa útulnými a historicky bohatými kaviarničkami a reštauráciami, Turín je preslávený svojou gastronomiou, a hlavne svojou neskutočne dobrou čokoládou. Veď asi ani netreba spomínať takú preslávenú značku ako Ferrero, ktorá sa narodila v Piemonte, a ktorej čokoládu Kinder milujú deti po celom svete.

Piemontský kraj ale nie je len o dobrej čokoláde, ale aj o znamenitom víne. Značky ako Barolo vyvážajú každoročne tisícky litrov vína do celého sveta. Typické svojou intenzívnou chuťou a rubínovo červenou farbou, tento vzácny nektár je podrobený starnutiu najmenej 38 mesiacov. Nasleduje špecifický proces výroby a dozrievania, ktorý môžete objaviť túlajúc sa po malebných vinárských kopcoch, známych ako Langhe.

Langhe – zdroj touringclub.it

Avšak toto územie nie je preslávené len znamenitým vínom, ale aj svojou nezameniteľnou gastronómiou, veď nenadarmo ho Američania nazvali Food Valley (údolie jedla), a to najmä vďaka vysoko oceňovanej hľuzovke a unikátnym syrom. Langhe sú ale známe aj prírodou a umením, ako aj malebnými stredovekými dedinkami s veľmi zvláštnym čarom, ktoré je jednoducho treba zažiť. Medzi nekontaminovanými údoliami možno obdivovať dych vyrážajúce stredoveké uličky, kostoly a hrady z ďalekých časov, ktoré sa spájajú so súčasnosťou.

Vino Barolo – zdroj beverfood.com

So 14 najkrajšími dedinkami v Taliansku, s vyše 50 múzeami uznávanými na medzinárodnej úrovni a s takmer 50 reštauráciami označenými hviezdou Michelin, Piemontský kraj má naozaj čo ponúknuť a v ničom nezaostáva za druhými Talianskými oblasťami.

One thought on “Sever Talianska – Magické mesto Turín a jeho očarujúce okolie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *