Budapešť – mesto s nádychom histórie

Autor: Nikolas Varga

Chcete zažiť históriu, ochutnať gastronomické špeciality, oddýchnuť si v krásnom prostredí a spoznať nádherné mesto, vyberte sa do Maďarskej metropoly Budapešť.

Metropola Budapešť sa predstavuje

Budapešť je hlavné mesto Maďarskej republiky a ekonomicky-administratívnym centrom krajiny. Veľkomesto vzniklo v roku 1873 spojením troch miest Budína (maď. Buda), Pešti (maď. Pest) a Starého Budína (maď. Óbuda). Budapešť je známy ako najväčšie kúpeľné mesto na svete. Rozprestiera sa po oboch brehoch rieky Dunaj.

Viac informácii si môžete prečítať na oficiálnej web stránke mesta http://budapest.hu/sites/english

Čo musíte vidieť ?

V Budapešti je strašne veľa vecí, čo sa oplatí vidieť, preto vyberám pre vás to najlepšie.

Parlament (maď. Országház) – https://latogatokozpont.parlament.hu/en

Budova parlamentu
Zasadacia miestnosť

Top je isto budova parlamentu. Je jedna z najstarších vládnych budov v Európe a nachádza sa na pobreží Dunaja v časti Pešť. Isto odporúčam aj návštevu parlamentu so sprievodcom. Prehliadka prebieha v rôznych jazykoch, navštívite aj miestnosť s korunovačnými klenotmi, kde je vystavená Svätá koruna, ale je zakázané ju fotiť. Lístok odporúčam zakúpiť on-line na presný dátum a čas. Vstupné činí 3500 forintov/ 10,50 €1 pre dospelú osobu a pre študenta do 24 rokov je cena 1900 forintov/ 5,70 €.

Citadela

Budapešť na dlani

Veľmi známe miesto je aj Citadela, ktorá sa nachádza na vrchu Gellért v mestskej časti Budín. Toto miesto sa nazýva aj ako miesto s najkrajším výhľadom na Budapešť.

Pred Citadelou bola postavená aj socha slobody, ktorá pripomína oslobodenie Maďarska od nacistov. Nakoľko je to verejné priestranstvo, vstupné sa nevyberá, ale treba rátať s veľkým počtom turistov.

Rybárska bašta (maď. Halászbástya) – http://www.budavar.hu/halaszbastya-belepodijai

Ďalšie pekné výhľady na budovu parlamentu a rieku Dunaj môžete spozorovať z Rybárskej bašty. Je to historická pevnosť neďaleko Budinského hradu. Pred baštou sa nachádza námestie Svätej Trojice, kde je aj socha Svätého Štefana a kostol Mateja Korvína (maď. Mátyas-Templom).

Kostol Mateja Korvína

Vstup na baštu je spoplatnený sumou 1000 forintov/ 3 €.
Avšak ak máte chuť zažiť výhľad v tme a vo večerných hodinách navštívte toto miesto po 21. hodine, kedy je vstup zadarmo.

Židovská synagóga (maď. Dohány utcai Zsinagóga) –https://www.jewishtourhungary.com/en

Synagóga

Pokračujeme v mestskej časti Pešť, kde sa nachádza Židovská synagóga
Je to najväčšia synagóga v Európe. Nachádza sa v blízkosti zastávky metra „Astória“. Pri vstupe do synagógy je povinné mať zahalené ramená a muži musia mať pokrývku hlavy. Vstupné je 4500 forintov/ 13,50 € pre dospelé osoby, cena pre študentov s preukazom ISIC je 3400 forintov / 10,20 €. Ešte upozorním, že synagóga je v sobotu zatvorená, nakoľko občania židovského vierovyznania majú v sobotu sviatok. Viac informácií a lístky si viete kúpiť na oficiálnej web stránke.

Bazilika Svätého Štefana (maď. Szent István Bazilika) – http://en.bazilika.biz/

Bazilika Svätého Štefana

Ešte ostaneme v časti Pešť, len sa presunieme o pár stoviek metrov ďalej, kde nájdeme Baziliku Svätého Štefana. Táto bazilika je druhá najvýznamnejšia duchovná stavba v Maďarsku. Bola postavená na počesť prvého Uhorského kráľa – Svätého Štefana I. Jeho mumifikovaná pravica je uložená práve v tejto bazilike.

Vstup do baziliky je zadarmo, platí sa len, výstup na panoramatickú vyhliadku a do pokladnice. Vstupné činí 1000 forintov/ 3 € a vstupenky si viete zakúpiť priamo na mieste.

Széchenyiho reťazový most (maď. Széchenyi Lánchíd)

Keďže cez Budapešť preteká rieka Dunaj, opíšeme si prvý most cez Dunaj, ktorý spája mestské časti Budín a Pešť. Najznámejší most je Széchenyiho reťazový most. Hoci v preklade názov znamená „reťazový“, je to visutý most. Bol postavený v prvej polovici 19. storočia. Počas druhej svetovej vojny bol most značne poškodený, ale v roku 1949 bol znova otvorený.
Cez most je možné prejsť autom aj cez lávku pre peších.

Čo musíte zažiť ?

Poznám veľa atrakcií, ktoré sa oplatia navštíviť v Budapešti. Rozpíšem vám pár z nich.

Margitin ostrov (maď. Margit Sziget)

Margitin ostrov z vtáčej perspektívy

Neďaleko parlamentu sa nachádza Alžbetin most (maď. Erzsébet híd), z ktorého sa dostanete na nádherný Margitin ostrov. Je to budapeštiansky „Central Park“. Keď si chcete zašportovať, urobiť si piknik alebo len relaxovať v prírode, toto miesto je stvorené pre vás. Nádherné scenérie, bežecké trate, plaváreň, všetko na jednom ostrove v strede rieky Dunaj. Zažijete tu aj spievajúcu fontánu.
Do parku je vstup voľný.

Veľká tržnica (maď. Vásarcsarnok)

Tržnica
Tržnica zvnútra

Ak ste medzičasom už vyhladli alebo si chcete nakúpiť čerstvé potraviny a suveníry, odporúčam navštíviť Veľkú tržnicu. Tržnica sa nachádza v historickej budove, ktorá získa váš obdiv okamžite. Nájdete tu miestnych predajcov, ovocia, zeleniny, ale aj, údenín a suvenírov.
Nachádza sa v blízkosti zastávky metra a električky – Fővám tér.

Széchenyiho termálne kúpele (maď.Széchenyi gyógyfürdő) – http://www.szechenyibath.hu/

Nakoľko je Budapešť mestom kúpeľov, nenechá mi vás nepozvať do jednej z najslávnejších a najväčších kúpeľov Széchenyiho termálne kúpele. Kúpele vás oslovia, už na prvý pohľad, nakoľko sa nachádzajú v budovách z roku 1909. Fungujú do dnes a sú veľmi vyhľadávané, vďaka liečivej vode, ktorá pomáha hlavne pohybovému ústrojenstvu.
Ceny vstupeniek sa pohybujú od 5500 forintov/ 16,50 € za celodenný vstup.
Lístky si môžete zakúpite on-line na oficiálnej web stránke.

Houdiniho dom (maď. Houdini ház) – http://www.houseofhoudinibudapest.com

Kto má chuť zažiť niečo čarovné, odporúčam navštíviť dom slávneho majstra vyslobodzovania – Harryho Houdiniho, o ktorom málo kto vie, že bol maďarský kúzelník.
Zaujímavosťou je, že na prehliadku so sprievodcom sa dostanú len tí, ktorí dokážu rozlúštiť tajný kód na lístku, ktorý je kľúčom k tajným dverám. Ak sa vám nepodarí rozlúštiť kód, bude vám vrátená celková cena za vstupenku, ale toho sa netreba obávať, nakoľko pracovníci múzea, veľmi radi pomôžu rozlúštiť tajomstvo.
Vstupné je 2400 forintov/ 7,20 € a vstupenky si môžete zakúpite on-line.

Dom Teroru (maď. Terror Háza) – http://www.terrorhaza.hu/en

Pre milovníkov histórie odporúčam navštíviť Dom Teroru. Je to múzeum fašistickej a komunistickej diktatúry v Maďarsku. V múzeu sa striedajú rôzne výstavy a sú tu aj stále expozície.
Vstupné činí 3000 forintov/ 9 € a kupuje sa na mieste.

Plavby loďou

Ak máte radi, plavbu loďou, určite ju odporúčam. Plavby loďou v Budapešti sú veľmi populárne a môžete si vybrať od romantických plavieb okolo parlamentu a Margitinho ostrova až po party plavbu. Ceny sú rôzne, závisí od konkrétneho dňa a typu lode, ale priemerné ceny sa pohybujú okolo 4000 forintov/ 12 € za dospelú osobu.
Ak však chcete ušetriť, zakúpte si minimálne 24-hodinový lístok na MHD, kde máte v cene aj lode, ktoré slúžia ako hromadná doprava.
Viac informácií nájdete na stránke dopravného podniku – https://bkk.hu/en

Kedy navštíviť Budapešť ?

Osobne odporúčam navštíviť Budapešť celoročne. Avšak, sú tu udalosti, ktoré by som nevynechal.

Závod Formuly 1 – https://hungaroring.hu/en/

Ak ste milovníkom rýchlych áut a motošportu, nesmiete chýbať na závode F1. Závod je na známom okruhu Hungaroring asi 15 kilometrov od Budapešti, kde počas predĺženého súťažného víkendu chodí aj kyvadlová doprava z centra Budapešti. Závod sa koná vždy na prelome júla/augusta.
Viac informácií sa dočítate na oficiálnej stránke okruhu.
Ceny lístkov začínajú na úrovni 30 000 forintov/ 90 €.

Hudobný festival Sziget – https://szigetfestival.com

Máte radi hudbu a chcete zažiť festival na svetovej úrovni, Sziget je stvorený priamo pre vás. Festival je jeden z najväčších v Európe. Každoročne tu vystupujú svetové špičky hudobného sveta.
Festival sa koná začiatkom augusta. Odporúčam navštíviť web stránku festivalu,
kde sa dočítate ďalšie informácie.

Veľkolepý ohňostroj

Sviatok Svätého Štefana

Chcete zažiť ozajstné veľkolepé oslavy, navštívte Budapešť – 20. augusta. V Maďarsku je štátny sviatok a oslavujú prvého Uhorského kráľa – Svätého Štefana. Od rána vás čakajú rôzne programy na námestiach a v parkoch. Tradične býva skladanie sľubu nových vojakov, prehliadka leteckej a pobrežnej stráže, maďarskej armády. Ďalšou tradíciou je ulica chutí, kde spoznáte ako chutí Maďarsko, ochutnáte tortu roka a ďalšie maďarské špeciality.
Oslavy vrcholia večer pri veľkolepom ohňostroji nad Dunajom.

Vianočné trhy

Pravdaže, nemôžem vynechať predvianočné obdobie, kedy vďaka výzdobe je Budapešť priam očarujúca. Hlavné vianočné trhy sú na námestí – Vörösmarty Tér. Môžete tu ochutnať maďarské vína z rôznych regiónov, štrúdľu alebo aj „béjgli“ – čo je maďarský koláč, podobný našim závinom. Robia sa väčšinou orechové a makové vo vianočnom období.
Tento rok sa konajú vianočné trhy od 8. novembra 2019 do 1. januára 2020.

Kam sa vybrať za gastronomickým zážitkom ?

Maďarská kuchyňa je veľmi špecifická, kto by už nepoznal guláš, langoš, palacinky. Sú to typické maďarské jedlá. Vo väčšine jedál sa využíva mletá červená paprika. Odporučím vám pár mojich obľúbených reštaurácií, či už maďarskej alebo medzinárodnej kuchyne.

The Pointer Pub – http://pointerpub.hu/en

Kokteily na počkanie

Pub, neslúži len na posedenie pri pive a víne, ale ponúka aj jedlá, ako burgre, pizzu, ale aj výber jedál z tradičnej maďarskej kuchyne. K tomu si viete vybrať kokteily a nápoje zo širokej škály.
Tento pub nájdete na viacerých miestach v Budapešti. Ceny jedál sa priemerne pohybujú
okolo 3500 forintov/ 10,50 € a kokteily okolo 2000 forintov/ 6 €.

Pekáreň Lipóti (maď. Lipóti pékség) – https://lipotipekseg.hu


Ak máte chuť na čerstvé pečivo, či už na raňajky alebo počas dňa, zavítajte do pekární Lipóti. Majú rôzne druhy pečiva, či už slané/sladké, obložené bagety a kávu.
Týchto pekární je v rámci Budapešti cez 50. Ceny sa pohybujú rôzne, závisí na druhu pečiva.
Viac informácií nájdete na ich web stránke.

WOW American Retro Diner – https://www.wowdiner.hu

Chuť retro Ameriky v centre Budapešti

Chcete si dať typické americké raňajky, burger alebo hot-dog, navštívte reštauráciu WOW, ktorá sa nachádza neďaleko zastávky „Opera“. Atmosféra reštaurácia vás prehodí do čias 80.tych rokov v Amerike. Ceny jedál sa pohybujú okolo 1000 forintov/ 3 €.

Retro Lángos Büfé – „aktuálne zatvorené kvôli rekonštrukcii metro stanice“

Príprava langošu

Ochutnajte tradičný langoš z malého retro stánku, hneď vedľa zastávky metra „Arany János utca“. Langoš si môžete dať štandardne len s cesnakom, syrom alebo vyskúšať s opekanou cibuľkou a slaninkou. Ceny langošov začínajú na 400 forintoch/ 1,20 €.

Veganeria Bisztró Vegan – http://veganeria.hu/

Šalátový pult vo vegánskej reštaurácii

Pravdaže som nezabudol ani na vegánov. Veľmi dobrá vegánska reštaurácia je Veganeria, ktorá sa nachádza asi 10 minút peši od železničnej stanice „Nyugati Pályaudvar“. Reštaurácia je v modernom štýle so samoobslužným šalátovým pultom. Nájdete tu rôzne chuťovky a všetko len pre vegánov. Ceny jedál sa pohybujú okolo 2000 forintov/ 6 €.

Tak ako to býva zvykom už vo veľkomestách, vďaka rýchlemu životnému štýlu, je tu veľa rýchlych občerstvení ako McDonalds, Burger King, KFC, atď.

Kde sa ubytovať ?

V Budapešti ako vo veľkomeste, odporúčam využívať hlavne privátne ubytovanie cez stránku airbnb. Avšak pre tých, ktorí preferujú ubytovanie v hoteloch, je možnosť využiť aj túto možnosť, či už hľadáte niečo ako B&B alebo luxusný wellness hotel.
Pravdaže v Budapešti nájdete aj mnoho hostelov.

Vyberám pre vás zopár mojich obľúbených ubytovaní:

Home Plus Hostel – http://www.homeplushostel.hu/

Tento hostel je veľmi príjemný, a vrelo odporúčam nakoľko sa nachádza 5 minút peši od parlamentu a 10 minút peši od Margitinho ostrova. Zastávka električky je asi 100 metrov – „Jászai Mari Tér“.
Menšia večierka sa nachádza asi 400 metrov od hostela.
Ceny závisia od typu izby a termínu, avšak začínajú už na príjemných
4500 forintoch/ 13,50 € na 2 osoby a noc.

GNG Home Hostel – https://gng-home-hostel.business.site/

Ak hľadáte niečo v blízkosti hlavných pamiatok v časti Pešť, tento hostel je pre vás.
Nachádza sa 10 minút peši od železničnej stanice „Nyugati Pályaudvar“ a takisto 10 minút od
Baziliky Svätého Štefana, Synagógy, Opery. V okolí nájdete viacero reštaurácií, o ktorých ste sa mohli dočítať aj v sekcii o gastronómií. Najbližšia večierka je 300 metrov od hostela.
Ceny sú veľmi prijateľné, približne 3200 forintov/ 9,60 € na 2 osoby na noc.
Musím však upozorniť, ceny sa môžu meniť, závisí na termíne.

BB Hotel Budapešť – http://www.bedbreakfast.hu/

Chcete sa ubytovať v príjemnom prostredí mimo rušného centra, kde si užite pokoj a ticho,
vyberte si BB Hotel. Nachádza sa približne 8 kilometrov od centra. V okolí hotela sú menšie lesy.
Odporúčam pre tých, ktorý hľadajú oddych. V blízkosti nájdete aj supermarket Spar.
Cena začína 20 000 forintov/ 60 € za dvojlôžkovú izbu na noc. V danej cene sú už aj raňajky. Ceny sa môžu meniť v závislosti podľa obsadenosti a termínu.

Airport Hotel Stáció – https://www.airporthotelbudapest.hu/en/index.html

Ak sa chystáte do Budapešti letecky, alebo letíte z Budapešti do niektorej z mnohých krajín sveta , určite odporúčam hotel Airport Stáció. Hlavnou výhodou je bezplatný transfer z/na letisko.
Mimo toho môžete využiť wellness, saunu a bazén bezplatne. Hotel ponúka raňajky aj polpenziu. Základná cena pre 2 osoby na noc začína na 40 000 forintoch/ 120 €.

Kam vyraziť po zotmení ?

Budapešť je veľmi multikulturálna, hlavne večer v baroch a na diskotékach. Nachádza sa tu množstvo barov, pubov a diskoték. Ja vám odporúčam navštíviť také typické pre Budapešť.

Szimpla Ruin Bar – https://szimpla.hu/

Spomedzi destinácií, ktoré som navštívil som nikde nevidel niečo podobné. Ruin Bar je miesto, ktoré na prvý pohľad vyzerá ako stará schátraná budova. Avšak opak je pravdou. Vnútri sa nachádza viac menších barov, kde si viete dať drinky, víno, vodnú fajku, a podobne. V priestoroch je možné si sadnúť zahrať si nejaké spoločenské hry, prípadne si zatancovať, nakoľko tu hrá aj DJ. Szimpla sa nachádza asi 500 metrov od synagógy. Vstup je zadarmo, platí sa len za nápoje.

Beer Brothers Budapešť – https://www.facebook.com/beerbrothersbudapest/

Ak máte chuť na pivo a chcete ochutnať aj ozajstné maďarské pivá, navštívte tento podnik. Nachádza sa vedľa zastávky metra „Astória“ a ponúka viacero druhov čapovaných aj flaškových pív.

Ako sa dostať do Budapešti ?

Máte viacero možností, najideálnejšie je vlakom alebo autobusom. Pre cestujúcich z blízkosti Prahy je možné ísť aj letecky.

Vlak

Pravidelne každé 2 hodiny chodí medzinárodný rýchlik na trase Praha – Brno – Bratislava – Nové Zámky – Budapešť a späť. Základné ceny lístkov bez zliav z Bratislavy za spiatočný lístok vychádza na 20 €. Dané vlaky končia svoju cestu na zastávke „Nyugati Pályaudvar“. V prípade, ak využijete nočný vlak ten má konečnú zastávku na „Keleti Pályaudvar“.

Autobus

Autobusy premávajú skoro každú hodinu z Prahy cez Bratislavu do Budapešti. Či už to je dopravca Regiojet alebo Flixbus. Autobusy končia svoju cestu na hlavnej autobusovej stanici – „Népliget“alebo pri stanici „Budapešť Kelenföld“. Cena lístkov sa mení v závislostí podľa dňa, kedy cestujete. Priemerná cena je z Bratislavy 8 € za jednosmerný lístok.

Lietadlo

Pri letenkách veľmi závisí na termíne a počtu dní, koľko chcete ostať v Budapešti. Priemerná základná cena za letenku v ekonomickej triede spoločnosťou Ryanair je 25 € za spiatočný let
na trase Praha – Budapešť.

Ako sa dostať z letiska do centra mesta ?

Cesta z letiska je veľmi jednoduchá. Dá sa využiť hromadná doprava alebo taxík.

Ak si vyberiete MHD – treba využiť autobus č. 100E. Ten vás priamo dopraví do centra mesta približne za 30 minút. Cena lístka je 900 forintov/ 2,70 €, dá sa kúpiť v predajnom automate na lístky, alebo priamo u vodiča.
Viac informácií o tomto spoji nájdete na https://bkk.hu/apps/menetrend/pdf/1005/20190714/1.pdf

V prípade, ak chcete využiť taxík, odporúčam využiť aplikáciu Bolt (starý názov Taxify).
Cena za vozidlo cez Bolt vychádza v priemere za 6000 forintov/ 18 € z letiska do centra na námestie Deáka Ferenca (maď. Deák Ferenc Tér).
Avšak, ak ste zástancom klasických taxíkov, najlepšia je spoločnosť 6×6 Taxi – http://new.6x6taxi.hu/ Cena na rovnakej trase je približne 7000 forintov/ 21 €.

Ako sa prepravovať v rámci mesta ?

Mestská hromadná doprava

Najlacnejším spôsobom je prepravovať sa mestskou hromadnou dopravou. Lístky si viete zakúpiť na každej zastávke v predajných automatoch alebo na predajných miestach, ktoré sa nachádzajú na frekventovaných miestach (letisko, železničné stanice, pamiatky).
Cena jednosmerného lístka je 350 forintov/ 1,05 €. V prípade cesty metrom, môžete daný lístok využiť aj ako prestupný, len v rámci metro siete. V prípade prestupu na iný dopravný prostriedok, prestupný lístok vychádza na 530 forintov/ 1,60 €.
Ak idete na viac dní a chcete prejsť mesto krížom-krážom a využiť aj plavbu loďou odporúčam si zakúpiť permanentku. Existujú klasické 24 alebo 72 hodinové lístky. Informácie o cenách a podmienkach dopravného podniku nájdete na oficiálnej stránke –https://bkk.hu/en/news/

V prípade ak chcete využiť aj nejaké zľavy na vstupy do múzeí a na atrakcie odporúčam si zakúpiť
Budapest Card, ktoré sú v ponuke od 24 hodinových až po 120 hodinové.
Viac informácií o Budapest Card a cenník nájdete tu – https://www.budapestinfo.hu/budapest-card

Vlaky

V Budapešti je možné využiť aj vlakovú dopravu, ale skôr ju odporúčam, len pre návštevníkov, ktorí sa chystajú navštíviť aj okrajové časti mesta. V tom prípade, je to najrýchlejší spôsob dopravy, ale v rámci centra, je lepšie využiť hromadnú dopravu. Nachádzajú sa tu 3 dôležité železničné stanice, a to Nyugati Pályaudvar, Keleti Pályaudvar a Déli Pályaudvar. Lístky na vlaky a ďalšie informácie získate na webovej stránke – https://www.mavcsoport.hu/en

Taxi

Je to jeden z najpohodlnejších spôsobov dopravy, avšak aj najdrahší.
Taxíky v Budapešti je možné zavolať, objednať cez aplikáciu ale aj zastaviť na ulici.
Je tu viacero druhov taxislužieb, osobe odporúčam 6×6 Taxi – http://new.6x6taxi.hu/
Priemerná cena za kilometer je 300 forintov/ 0,90 €| plus nástupná tarifa 700 forintov/ 2,10 €.

Uber v Budapešti nie je podporovaný, je možné využiť podobnú aplikáciu Bolt, kde sa ceny pohybujú rôzne, v závislosti od vodičov v danom čase.

Zdielanie bicyklov – Bikesharing

Budapešť ide s trendom ostatných veľkomiest a už aj tu je možné si požičať bicykel prejsť na svoj bod záujmu a odstaviť ho tam. Najrozšírenejší bikesharing je MOL BUBI – https://molbubi.hu/
Ceny začínajú na 500 forintoch/ 1,50 € za 24 hodín plus sa platí kaucia 25 000 forintov/ 75 €. Presné pokyny ako používať dané bicykle nájdete na webovej stránke.

Parkoviská

Ak sa chystáte navštíviť Budapešť autom, pripravte si veľkú trpezlivosť.
Zápchy sa tvoria na hlavných ťahoch smerom k centru celý deň, avšak ráno a poobede je to najhoršie. Nakoľko v centre mesta je veľmi málo parkovacích miest a sú platené, odporúčam auto odstaviť pri nákupných centrách alebo pri ubytovaní a využiť mestskú hromadnú dopravu.
Viac informácií o parkovaní si prečítajte na stránke https://www.budapest.com/travel/getting_around/parking_in_budapest.en.html

Peniaze a približné ceny

V Maďarsku sa platí maďarskými forintmi (značka FT), približný kurz je 1 € = 334 foritnov. Pri nákupe v obchodoch a reštauráciách sú uznávané debetné/kreditné karty Visa, Mastercard, Maestro.

Budapešť nakoľko je hlavné mesto Maďarska, má vyššie ceny na rozdiel od zvyšku Maďarska,
ale napriek tomu, je lacnejšia ako Slovenská republika.

V nasledujúcich riadkoch si viete prečítať približné ceny.

Ubytovanie

 • Hostel – ceny od 1600 forintov/ 4,80 € za osobu na noc
 • Hotel – ceny od 8000 forintov/ 24 € za osobu na noc
 • Airbnb – ceny od 3500 forintov/ 10,50 € za samostatnú izbu na noc

Jedlo

 • V reštaurácií od 2000 forintov/ 6 €
 • V pouličných stánkoch od 400 forintov/ 1,20 €

Nápoje v podnikoch

 • Voda – 250 forintov/ 0,75 €
 • Pivo 0,5l – 500 forintov/ 1,50 €
 • Víno 0,75l – 1400 forintov/ 4,20 €

Potraviny v obchode

 • Mlieko – 150 forintov/ 0,45 €
 • Maslo – 500 forintov/ 1,50 €
 • Chlieb – 250 forintov/ 0,75 €
 • Minerálna voda 1,5l – 80 forintov/ 0,23 €
 • Pivo 0,5l – 200 forintov/ 0,60 €

Pamiatky/Atrakcie

Budapest Eye – od 1500 forintov/ 4,50 €

MHD

 • Jednosmerný lístok – 350 forintov/ 1,05 €
 • Prestupný lístok – 530 forintov/ 1,60 €
 • Metro lístok na max. 3 zastávky – 300 forintov/ 0,90 €
 • Karnet 10 jednosmerných lístkov – 3000 forintov/ 9 €
 • 24 hodinový lístok – 1650 forintov/ 4,95 €

Vízum a podmienky vstupu

Maďarsko je členským štátom Európskej únie a je súčasťou Schengenského priestoru
Na vstup pre obyvateľov EÚ postačuje platný občiansky preukaz.

Čo by ste ešte mali vedieť

 • Nakoľko sa jedná o stredoeurópsku krajinu, sú rovnaké zásuvky, záchody aj prepitné.
 • Budapešť je braná ako veľkomesto, treba sa pripraviť na rýchly a moderný život.
 • Dostupnosť wifi siete je bežná vo väčšine podnikov. Avšak na bezplatné wifi pripojenie sa nepripojíte na staniciach metra, a na uliciach Budapešti, ak nie je na blízku nejaký podnik. Vďaka Európskej únii, môžete datovať cez mobilnú sieť za rovnaké ceny ako v Česku.
 • Časové pásmo je v Maďarsku rovnaké ako v Česku.

Ako dlho sa v Budapešti zdržať

V každom meste je možné nájsť spoznávanie a zábavu aj na jeden mesiac, ale osobne odporúčam navštíviť Budapešť maximálne na jeden týždeň pre turistov.

Ak sa chystáte navštíviť aj iné mestá v okolí, v pohode si môžete predĺžiť pobyt aj na 2 týždne.

Čo si nenechať ujsť v okolí Budapešti

Turistika

Smerom na sever od Budapešti odporúčam navštíviť Pilišské vrchy, hrad Vyšehrad, kde je krásny výhľad na Dunaj. Je to obľúbené miesto nadšencov turistiky.

Velence-tó a Balaton

Ak navštívite Budapešť v lete, odporúčam jedno z blízkych jazier, vhodných na kúpanie a osvieženie v horúcich letných dňoch.

Jazykové okienko

Naučte sa základné pojmy z maďarského jazyka.

Dobrý deň – Jó napot
Dobré ráno – Jó reggelt
Ahoj – Szia (výslovnosť – SIA)
Dovidenia – Viszont látasra (výslovnosť – VISONT LÁTAŠRA)

Prepáčte – Elnézest (výslovnosť – ELNÉZEŠT)
Prosím – Kérem
Ďakujem – Köszönöm
Niet začo – Szivesen (výslovnosť – SIVEŠEN)

Áno – Igen
Nie – Nem

Kde nájdem viac informácií

Odporúčam pár stránok pre bližšie informácie o tejto metropole.

Oficiálna stránka mesta Budapešť

Informačná stránka pre turistov

Lonely Planet – Ak preferujete papierové bedekre/papierových sprievodcov.

Niečo v skratke o mne

Som mladý scestovaný chalan z južného Slovenska. Nakoľko ovládam maďarský jazyk, je táto krajina pre mňa veľmi blízka. Mal som príležitosť bývať v Maďarsku približne mesiac na dobrovoľníctve, čo bola skvelá skúsenosť. Okrem toho, Budapešť a okolie navštevujem skoro každý mesiac. Preto Maďarsko nazývam aj mojim druhým domovom. Ale Maďarsko nieje jediná krajina, ktorú som navštívil, ak máš záujem sledovať moje cesty, prípadne máš ďalšie otázky ohľadne Maďarska alebo inej krajiny, veľmi rád ti poradím. Budem rád ak ma budeš sledovať na mojej facebook stránke

1 ceny v eurách sú zaokrúhľované a uvedené podľa kurzu 1 € = 334 forintov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *