Dóm sv. Štefana  – dominanta Viedne

Z rôznych rakúskych webových stránok preložila a spracovala: Anna Poláčková ( 2016 )

Dóm sv. Štefana (Stephansdom) je dominantou rakúskej metropole. Táto gotická katedrála zaberá prevažnú časť námestia v centre Viedne – Stephansplatz. Najznámejšiu rakúsku pamiatku, ktorú miestni nazývajú familiárne Steffl ročne navštívia milióny turistov.
História stavby siaha až do roku 1147 keď na tomto mieste stál románsky kostol. Z týchto čias sa však nezachovala žiadna časť, známy je iba pôdorys stavby. Najstaršími prvkami katedrály sú na západnom priečelí Obria brána (Riesentor) a po stranách Pohanské veže (Heidentürme) z 13. storočia. Táto brána postavená v v románskom slohu aj dnes slúži ako hlavný vchod do katedrály. Zvyšok stavby je už v neskoršom gotickom štýle. Podľa legendy dostala Obria brána názov vďaka mamutej kosti nájdenej na tomto mieste počas stavebných prác v 15. storočí.
Katedrála má bohatú históriu. Stala sa sídelným miestom biskupa už v roku 1469 a od roku 1723 bolo viedenské biskupstvo povýšené na arcibiskupstvo. V roku 1782 sa tu ženil Wolfgang Amadeus Mozart s Constanze Weberovou a o pár rokov neskôr v roku 1791 sa tu konala zádušná omša na jeho pamiatku. Dóm sv. Štefana prešiel za svoj dlhý život mnohými prestavbami a rekonštrukciami a my môžeme obdivovať všetky stopy ktoré tu história zanechala. Stále slúži aj svojmu pôvodnému účelu a denne sa tu koná 7 bohoslužieb, v nedeľu dokonca 10.
Katedrála bola počas mnohých historických konfliktov ťažko skúšaná. K najrozsiahlejším škodám došlo počas napoleonských vojen a za veľkého požiaru počas 2. sv. vojny v apríli 1945. Tento požiar úplne zničil unikátnu strechu z roku 1490 pokrytú 230 tisícmi glazovaných škridlíc na ktorých bol do mozaiky vyobrazený erb Habsburgovcov s dvojhlavou orlicou, zlatým rúnom a cisárskou korunou. Okrem strechy zničil požiar celý krov, klenbu a cisársku emporu   – priestor vyhradený pre kostolný zbor spolu s vzácnymi “Obrími varhanmi” z roku 1886. Značne zdevastovaný dóm sa však podarilo zrekonštruovať a v roku 1952 bol slávnostne znovu otvorený.

Veže

Najvýraznejším prvkom dómu je 136 metrov vysoká Južná veža (Südturm) dokončená v roku 1433. V druhej tretine veže sa nachídza ochodza odkiaľ je impozantná vyhliadka na celé mesto. V minulosti slúžila ako pozorovateľňa či sa do mesta neblížia nepriateľské vojská alebo či niekde nevypukol požiar. Ak sa sem chcete dostať musíte zdolať presne 343 schodov. Počet schodov je násobkom (3 + 4)x3. Numerológií sa v dávnych časoch pripisoval hlboký význam a číslice 3 a 4 sa objavujú v rozmeroch a počtoch jednotlivých prvkov katedrály ešte mnohokrát.

Stavba nižšej Severnej veže (Nordturm, 68 m) bola zastavená v roku 1511 pre nedostatok financií. V roku 1579 bola zakrytá renesančnou kupolou architekta Hansa Saphoya a dnes skrýva povestný 21 tonový zvon Pummerin. Bol odliaty po porážke tureckého vojska v roku 1683 z nepriateľských kanónov. Pri spomínanom požiari v r. 1945 sa konštrukcia na ktorej visel Pummerin zlomila a pri páde sa zvon rozbil na drobné kúsky.Fragmenty zo zvonu boli po II. Svetovej vojne prevezené do zvonoolejárne v Hornom Rakúsku a v roku 1957 sa Pummerin vrátil v celej svojej kráse naspäť do Viedne. V tejto veži je vyhliadka na severnú časť mesta, vedie sem 75 schodov a aj výťah. Pummerin nie je jediným zvonom, v katedrále je ich celkovo 23.

Interiér

Na rôznych miestach interiéru aj exteriéru Dómu je vidno hrozivé výjavy démonov, ktoré mali odháňať od cirkevných stavieb zlé sily. Chrliče na streche katedrály slúžiace ako vyústenie odkvapov majú podobu diablov ale aj drakov a ďalších bájnych zvierat. Interiér katedrály je skutočne impozantný, len v hlavnom kostole je 18 oltárov. Nachádza sa tu rozsiahla zbierka rôznych umeleckých predmetov z mnohých stáročí. Hlavný vchod zdobí orgán z roku 1960 s 125 píšťalami ktorý nahradil pôvodný “Obrí orgán” zničený počas spomínaného požiaru cez 2. sv. vojnu. Vľavo od vchodu sa je kaplnka Tirnakapelle s náhrobkom princa Eugena Savojského, ktorý je tu pochovaný.

V roku 1515 sa podieľal na stavbe neskorogotickej kazateľni  rodák z Čiech Anton Pilgram . Autor sa sám zvečnil vyzerajúc z okna pod kazateľňou. Hore po balustráde (ozdobné zábradlie) lezú jašterice a ropuchy symbolizujúce zlo, ktoré však odráža pes, symbol dobra. Zhotovenie štrnásťstrannej krstiteľnice z červeného salzburgského mramoru zabralo celých päť rokov. Dekorácia zachytáva sedem svätostí s krstom Ježiša Krista.
Hlavnej lodi (priestor pre účastníkov bohoslužieb) s pôsobivou rebrovou klenbou postavenej  na podnet habsburgského vojvodu Rudolfa IV v roku 1359 vládnu vysoké štíhle piliere bohato dekorované 77 hlinenými a kamennými sochami z 15 storočia. V tomto období tu jednotliví habsburgskí panovníci postupne zanechali svoje stopy pri prestavbe hlavnej gotickej lode, bočných kaplniek a chóru.
V roku 1304 bol ku kostolu pristavaný trojloďový chór (Albertinischer Chor) nesúci meno po vojvodovi Albrechtovi II,  ktorý stavbu finančne podporoval. Ku slávnostnému vysväteniu chóru prišlo až v roku 1340.
Pri hlavnom oltári v Apoštolskom chóre leží hrobka cisára Friedricha III z červeného mramoru. Majestátny náhrobok však bol dokončený až 20 rokov po cisárovej smrti. Za jeho dušu sa pozdĺž celého sarkofágu modlia malí kamenní rehoľníci. Tento prekrásny mramorový barokový hlavný oltár zhotovili bratia Tobias a Johann Pock v roku 1641. Obraz v strede tohto diela zachytáva  ukameňovanie sv. Štefana, patróna katedrály. Päť pestrofarebných stredovekých okien za hlavným oltárom zas približuje biblické príbehy prorokov a svätcov a tiež život a umučenie Ježiša Krista.
Na ľavom boku nájdeme oltár Wiener Neustädter Altar. Tento bohato zdobený oltár so štyrmi krídlami zobrazuje 72 svätcov a výjavy zo života Panny Márie. Za ním je vchod do podzemných katakomb.

Katakomby

Keď v r. 1732 cisár Karol VI uzatvoril viedenský cintorín, bola vyhĺbená sieť katakomb kam boli pochovávaní zosnulí Viedenčania. Do konca 18.storočia v týchto priestoroch našlo miesto posledného odpočinku približne 11 tisíc ľudí vrátane prvých 15 panovníkov z rodu Habsburgovcov . Bežných ľudí nepochovávali tak ako je zvykom dnes, kosti sa jednoducho ukladali na seba.

Stephansplatz

Na námestí Stephansplatz môžete navštíviť okrem kaviarní, reštaurácií a obchodov so suvenírmi aj Dómske a diecézne múzeum sakrálneho umenia Dommuseum spravujúce okrem iného aj legendárnu zbierku rakúskeho zberateľa umenia Otta Mauera čítajúcu 3000 unikátnych umeleckých diel.
Na námestí je aj neprehliadnuteľný moderný sklenený dom Haas Haus, ktorý svojim zjavom silno kontrastuje s historickým centrom Viedne . Sú v ňom administratívne priestory, luxusný obchodný dom a reštaurácia na streche. Za zmienku stojí aj značková predajňa známeho rakúskeho výrobcu oblátok a cukroviniek Manner
Napravo od katedrály stála koncom 14. storočia kaplnka Márie Magdalény. Pri požiari v roku 1781 bola zničená a kompletne odstránená. Dnes je na tomto mieste farebnými kameňmi vyznačený jej pôdorys.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *