Kreuzenstein – novodobý hrad v stredovekom odeve Dolné Rakúsko

z rôznych rakúskych webstránok preložila a spracovala Anna Poláčková

Hrad Kreuzenstein – pôvodne stredoveký hrad nachádzajúci sa pár km severne od Viedne v blízkosti rieky Dunaj, medzi rakúskymi mestami Korneuburg a Stockerau – na jeho mieste dnes stojí rovnomenný hrad, ktorý bol postavený v rokoch 1874 – 1906 na žiadosť Johanna Nepomuka grófa Wilczek

Zdroj: Wikipedia

Pôvod bývalého hradu sa datuje do 12 storočia tak ako väčšina hradov stojacich na území dnešnej Rakúskej republiky – v 13 storočí sa majiteľom hradu stal české knieža a rakúsky vojvoda Premysl Otakar II. Počas tridsaťročnej vojny v 17 storočí , ktorá sa viedla vo viacerých etapách, obsadili švédske vojská pod vedením poľného maršála Lennarta Torstenssona okrem iných miest aj hrad Kreuzenstein – keď sa švédske vojská sťahovali v roku 1645 na Moravu – nariadil Lennart Torstensson aby bol hrad zničený – na troch či štyroch miestach bol odstrelený tak mohutne, že zostala z neho len ruina – k tomu všetkému ostatky múrov rozobrali roľníci z okolitých dedín a použili pri stavbe svojich prýbytkov.

Hradná ruina prešla v 18 storočí do majetku grófov Wilczek, ktorí zbohatli na uhoľných baniach vo vtedajšom Sliezsku (historické územie, ktorá zahrňovalo dnešnú časť Poľska, Česka a Nemecka ) Postupne začal gróf Johann Nepomuk Wilczek v druhej polovici 19 storočia s výstavbou nového hradu , (ktorý sa síce vôbec nepodobal na pôvodnú stavbu ) v románsko – gotickom slohu, ale použil na to zvyšky stredovekého hradu – najmä časti z východnej veže, časti kaplnky a časti okružného múra. Pri pozornejšom skúmaní je možné tieto stredoveké časti na murive dobre rozoznať v porovnaní so stavebnými časťami z 19 storočia. Celý hrad bol postavený jednak z častí bývalého stredovekého hradu a jednak z častí originálnych stavebných dielov, ktoré gróf Wilczek zozbieral z celej Európy – časť arkády vo vnútornom dvore hradu tvorí fragment z Dómu sv. Alžbety v Košiciach.

Pod kaplnkou bola zriadená rodinná hrobka. Aj Johann Nepomuk grof Wilczek tu našiel svoje posledné miesto odpočinku.

Okrem toho je hrad vybavený resp. zariadený veľkou zbierkou stredovekých predmetov a artefaktov – napr. najstaršie

zachované stredoveké tzv. praky – Steinschleudern – historické strelné zbrane ovládané pomocou ľudskej sily a to buď prostredníctvom napnutých gumových zväzkov , alebo na princípe odstredivej sily- tieto boli zakúpené z pevnosti Hohensalzburg (Salzburg )

Práce na stavbe hradu trvali viac ako tridsať rokov a pri oficiálnom otvorení v roku 1906 bol medzi významnými prítomnými osobnosťami aj nemecký cisár Wilhelm II.

Zakrátko po oficialnom otvorení hradu vyhorela po údere bleskom časť v ktorej bol umiestnený archív a knižnica. Počas druhej svetovej vojny bol hrad znovu ťažko poškodený a značná časť zbierky bola ukradnutá. Rukopisy zo zbierok grófa Wilczek sa medzičasom nachádzajú v rakúskej Národnej knižnici. Dnes je hrad Kreuzenstein obľúbeným výletným miestom – okrem toho sa v bezprostrednej blízkosti nachádza Orlia rozhľadňa Kreuzenstein, kde sa konajú prehliadky výcviku dravých vtákov – hladným a smädným pocestným je k dispozícií hradná taverna rovnakúho mena zariadená podľa stredovekekej tradície.

Okrem toho je hrad Kreuzenstein obľúbenou kulisou režisérov filmov a serialov najmä tých dobrodružných a historických s nádychom tajomna – z tých známejších sa tu natáčali scény z historického filmu „ Der letzte Templeritter “ (Hon na čarodejnice ) s Nicholasom Cage , ďalej niektoré scény z filmu Traja mušketieri, dokonca si v roku 2014 hrad prenajali amereckí producenti k natáčaniu reality show The quest.

Copyright © 2017 Anna Poláčková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *